Prekių katalogas

Automobilinis molis – kas, kam, kada ir kaip?

Automobilinis molis – kas, kam, kada ir kaip?

Automobilinis molis tai gan sena priemonė skirta pašalinti giliai įsiskverbusius nešvarumus nuo lakuotų paviršių, tačiau Lietuvoj tai retai naudojama ir nesuprasta priemonė. Trumpai tariant automobilinis molis – tai priemonė, kuri nuo Jūsų automobilio paviršiaus pašalins tai ko net kruopščiausias plovimas su geriausiais chemikalais nesugebės pašalinti.

Automobilinis molis (angl. detailing clay bar) tai polimerinis junginys specialiai sukurtas nešvarumų šalinimui nuo automobilio paviršiaus, stiklo, stiklo pluošto, metalo. Praktiškai nuo visų išorėje esančių paviršių. Jis gali būti natūralus arba sintetinis, bet dažniausiai sutinkamas yra sintetinis molis.

Automobilinis molis turi panašumų su moliu, kurį minko vaikai (taip, taip tas iš kurio gaminamos žvaigždės formos dešros) tačiau automobilinis molis yra daug tampresnis ir tai suteikia jam ilgaamžiškumo kadangi šis įrankis yra daugkartinio naudojimo ir jo minkymas yra nuolatinis procesas! Beto automobilinis molis turi atlaikyti gerokai stambesnio kalibro cheminius junginius skirtingai nei tas, su kuriuo žaidžia vaikai (pvz. pramoninės dulkės, geležies dulkės, stabdžių dulkės ir t.t.). Šios aplinkos šiukšlės „praduria“ lakuotą paviršių ir tvirtai sukimba su juo nepaisant lietaus, plovimo ar netgi poliravimo. Vienintelis kelias atsikratyti šių nepageidaujamų keleivių –molis.

 Prekyboje dažniausiai sutinkami 3 molių lygiai: švelnus, vidutinis ir šiurkštus. Šiurkštus molis yra skirtas išskirtinai apleistiems automobiliams, kurie niekados nebuvo valyti moliu ar poliruoti bei yra juntamas stiprus paviršiaus šiurkštumas. Periodiškai nevalant naujo automobilio moliu, šiurkštaus molio pagalbos prireiks po 5-7 metų laikotarpio, nuo jo įsigijimo norint, gražinti tobulą išvaizdą.

 Vidutinio lygio molis skirtas valyti automobilį nuo šiukšlių 1-2 kartus per metus, priklausomai nuo aplinkos sąlygų. Šis molis lengvai pašalins viską ko neturi būti, o kartu ir seną vaško dangą ir paliks tobulai švarų paviršių. Tobula dirva poliruot, vaškuot ar siekt tobulo paviršiaus blizgesio atliekant pilną detailing‘ą.

Paskutinis – švelnusis molis. Šis molis gali būti naudojamas nors ir kas mėnesį, norint turėti labiausiai blizgantį automobilį visame rajone (galbūt net mieste!). Kuo trumpesnis laiko tarpas tarp valymų, tuo lengviau ir trumpiau užtrunka tai atlikti.

Visų tipų moliai reikalauja, jog kartu su moliu būtų naudojama tam tikra drėkinanti priemonė, kuri užtikrins saugų jo naudojimą. Rinkoje yra įvairių, specialiai sukurtų, priemonių (angl. Clay lube), kurios skirtos darbui palengvinti, tačiau tai gali būti tiesiog vanduo ar vanduo „pagardintas“ Jūsų mėgstamu šampūnu, purškiamas vaškas ar kondicionierius (angl. Quick Detailer). Praktika rodo jog naudojant vandenį arba vandenį su šampūnų šiuolaikiniai moliai greičiau praranda savo savybes ir gali „ištižti“ anksčiau negu baigsis numatytasis tarnavimo laikas.

Molio formos 

Įprastas arba tradicinis molis yra labiausiai paplitusi ir labiausiai mėgstama giluminio valymo priemonių automobilių entuziastų visame pasaulyje. Jis parduodamas paprasto molio gabalėlio pavidalu (angl. Clay Bar). Bet mes gyvename inovacijų varomame amžiuje ir ši sritis ne išimtis. Dabar molį galima surasti patogesnėse, efektyvesnėse ar konkrečiam darbui labiau pritaikytose formose:

  • Kempinės pavidalu
  • Mikropluošto šluostės pavidalu
  • Molio diskai orbitinėms poliravimo mašinėlėms
  • Cheminiai valikliai šalinantys metalo dulkes (angl. deironizer)

Kam jis naudojamas?

Slysdamas paviršiumi, molis į save susirenka viską kas nėra tvirtas lako pagrindas. Visos šiukšlės sukimba su lipniu moliu ir tokiu būdu pašalinamos nuo paviršiaus. Jeigu molis yra naudojamas teisingai jis nekelia jokios rizikos subraižyti automobilio paviršių ir yra netgi saugesnis sprendimas nei grublėto, užteršto paviršiaus mechaninis poliravimas.

Stabdžių dulkės, pramoninės dulkės tvyrančios ore, rūgštus lietus ar kietas vanduo – visa tai pažeidžia Jūsų automobilį. Dažnai šios šiukšlės turi ir metalo dalelių, kurios be vargo pramuša lako paviršių, prikimba prie jo ir palaipsniui skverbiasi link dažų sluoksnio. Taip palaipsniui atsiranda oksidacija, paviršiaus negrįžtamas sugadinimas jeigu molio pagalba nėra užkertamas tam kelias.
Tuo pačiu molis nesunkiai, o svarbiausia saugiai pašalins ir vabzdžių ar medžių lapų liekanas, kurios taip pat ilgainiui pažeidžia lakuotus paviršius. Molio veikimo naudą neblogai iliustruoja www.autogeek.net iliustracijos 

Kada naudoti molį?

Jeigu domitės tuo pirmą kartą ir skaitote šį straipsnį greičiausiai jog atsakymas yra – nedelsiant. Aplinka nuolatos atakuoja Jūsų automobilį nepageidaujamom šiukšlėmis, kiekviena kelionė automobiliu ar netgi parkavimas šalia judrių kelių nuolatos teršia paviršių. Kada reikia atlikti valymą moliu, galite patikrinti paprastu būdu.

Vaškas, hibridinis vaškas, sintetinė danga, keramikinė, stiklo ar kita nano dalelių priemonė Jūsų automobilio apsaugai sukibs bent 2 kartus geriau, jeigu paviršius neturės šių nepageidaujamų šiukšlių. Tai reiškia ir sutaupytus Jūsų pinigus ir gražesnį, labiau blizgantį automobilį. Win-Win.

Kaip naudoti?

Įprastas molis dažniausiai būna parduodamas 100g ir 200g gabalais. Mažesniojo gabalo užteks nuvalyti 5-8 automobiliams, o jeigu Jūs skrupulingai valysite savo automobilį 2 kartus per metus – Jums jo užteks 2,5 metų. Netgi po šio laikotarpio molį galėsite naudoti vietose kurios nėra tokios jautrios įbrėžimams: stiklai, išmetimo vamzdžiai ar netgi ratlankiai. Ne tokia ir didelė investicija, tiesa?

  Valymo etapai:

  1. Įprastai nuplaukite ir išdžiovinkite automobilį.
  2. Iš ~50g molio gabalėlio suformuokite blyną.
  3. Užpurkškite pasirinktą tepimo priemonę ant nedidelio ploto (pvz.: ¼ kapoto)
  4. Švelniai trinkite molio gabalėlį tiesiais judesiais pirmyn ir atgal per sudrėkintą plotą. Pajausite, jog pirmieji judesiai yra „grubūs“ ir palaipsniui jie švelnės, dings šiurkštumas.
  5. Nusausinkite nuvalytą plotą mikropluošto šluoste.
  6. Tam, kad įsitikinti ar nieko nepraleidote šioje vietoje, pakartokite pirštų testą. Jeigu reikia pakartokite 1-3 žingsnius.
  7. Suminkykite ir paslėpkite molyje susikaupusius nešvarumus ir iš naujo suformuokite blyną.
  8. Tęskite šiuos žingsnius tol kol visas automobilis bus nuvalytas.

Dabar Jūsų automobilis idealiai švarus ir yra paruoštas lako korekcijos ar poliravimo atlikimui pasiekiant maksimalų rezultatą. Ne ką mažiau svarbu yra po tokio valymo apsaugoti automobilį nuo to, ką Jūs pašalinote molio pagalba. Tai atlikti padės natūralus ar hibridinis vaškas, sintetinis konservantas ar aukšto lygio nano danga automobiliui. Daugiau apie tai sekančiuose straipsniuose.

Išsirinkti molį galite ČIA

Išsirinkti drėkinimo priemonę galite ČIA

Dalinamės su Jumis Meguiar's informaciniu vaizdo klipu kuris padės perprasti procesą